Berlin’de durdu Belek’te ayakta

Berlin’de durdu Belek’te ayakta

2004 yılında Antalya Belek’te açılan, cami, sinagog ve kiliseyi bir araya getiren ‘Dinler Bahçesi’ adlı dinlerarası diyalog projesinin Almanya’daki versiyonu arsa sahibi bağışçının çekilmesi nedeniyle durdu. Arsa sahibi Catherine Dussmann, projeden çekilme sebebini FETÖ olarak gösterdi
09.03.2019
 
 
 
     
Almanya’nın başkenti Berlin’de cami, kilise ve havrayı bir araya getirmek için dinlerarası diyalog projesi kapsamında planlanan "House of One – Bir Ev" projesi, arsa sahibinin Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) projede yer almasını gerekçe göstererek çekilmesi nedeniyle durduruldu.

Petri Meydanı’nda yapılması planlanan projenin geleceğinin, arsa sahibinin çekilmesiyle ‘belirsiz bir hal aldığı’ ifade edildi.

Arsa sahibi Berlinli girişimci Catherine Dussmann, çekilme sebebini "projeye FETÖ’den başka Müslüman temsilcinin katılmaması ve bu örgütün Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulmasını" gerekçe gösterdi. Başta bu projeye ikna olduğunu belirten Dussmann, projeye Müslüman grupların destek vermediği, sadece "marjinal Gülen grubunun" katılmasının projeyle ilgili şüphe durmasına neden olduğunu açıkladı.

Alman Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Müller’in mütevelli heyeti başkanı olduğu projenin inşaat hazırlıkları Ocak ayında başlamıştı. 43.5 milyon euroya mal olması beklenen inşaat için şimdiye kadar 8.5 milyon euro bağış toplandı.

Hayata geçirilmesi durumunda projeye Federal Hükümetin de maddi destek vermesi planlanıyordu.

Benzeri Türkiye’deBerlin’de cami, sinagog ve kilisenin yan yana bulunduğu yarım kalan dinlerarası diyalog projesinin bir benzeri, yine FETÖ örgütü tarafından Antalya’nın Belek ilçesinde 15 yıl önce hayata geçirilmişti. Türkiye’de başta Yeni Mesaj gazetesi tarafından eleştirilen projenin açılışı, tüm tepkilere rağmen Aralık 2004’te üst düzey siyasilerin de katılımıyla yapılmıştı.

O dönemlerde firari Fetullah Gülen’in başında olduğu FETÖ’nün sinsi planları henüz tam olarak gün yüzüne çıkmamıştı. 15 Temmuz 2016’da çirkin yüzünü açıkça ortaya koyan FETÖ’nün kanlı darbe girişiminde 248 şehit verdik, 2 bin 196 vatandaşımız ise yaralandı.Ülkemiz yaklaşık 3 yıldır hemen her noktaya sızan FETÖ artıklarının devlet kademelerinden temizlenmesi için mücadele veriyor. Ancak FETÖ’nün öncülük ettiği dinlerarası diyalog projesinin Antalya Belek’teki ‘Dinler Bahçesi’ hala ayakta duruyor.

Dinlerarası diyalog Vatikan’ın bir projesi

Bilindiği gibi dinlerarası diyalog projesi Katolik Hıristiyanların telojik merkesi konumundaki Vatikan tarafından ‘Müslümanları Hıristiyanlaştırmak’ için ortaya atılan bir proje.

Bu Vatikan projesinin Türkiye’deki ‘gönüllü’ taşeronu ise terör örgütü FETÖ’nün elebaşı olan Fetullah Gülen’in lideri olduğu gruptu.

HABER MERKEZİ
 
 
 

Etiketler:

Yorum Yaz

Araç çubuğuna atla