Prof. Dr. Haydar Baş: Biz kul Atatürk’ü anlatıyoruz

Meltem TV’de katıldığı canlı yayında Atatürk’ü övme konusunda aşırıya kaçtığı eleştirilerine tokat gibi cevaplar veren Prof. Dr. Haydar Baş, “Birisi Atatürk’ü ilahlaştırdığımızı iddia etti. Bu kadar terbiyesizlik olur mu? Benim yaptığım, Allah’a en güzel kul olan Atatürk’ü anlatmaktır. Mustafa Kemal büyük bir evliyadir, İmam Ali’nin vekilidir” dedi.
13.08.2019
Prof. Dr. Haydar Baş: Biz kul Atatürk'ü anlatıyoruz
Her hafta Çarşamba akşamları Meltem TV’de yayınlanan Muharrem Bayraktar’ın hazırlayıp sunduğu ve Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ünal Emiroğlu’nun daimi yorumcu olarak katıldığı Gündem Ötesi programının çok özel konukları vardı.
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve kurmay kadrosu programa katıldı. Gündemdeki önemli sorunların masaya yatırıldığı programda Prof. Dr. Baş çok kritik mesajlar verdi.Konuşmasında, “Biz Atatürk’e Kutbü’l-Aktab dediysek, ben söylemedim onu. Bir; Atatürk kendi kendisi için söyledi. İki; Abdülkerim Paşa onun için söyledi. Abdülkerim Paşa O’nun şeyhi Melami tarikatının mürşidi. Atatürk de O’nun müridi. Atatürk de Melami meşrep…” ifadelerini kullanan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Atatürk hakkında düşünürken Tarihçi Emre Polat’a dedim ki; ben Atatürk’ün çok farklı bir kişilik olduğu kanaatindeyim, lütfen araştır bana bilgi getir. Bir hafta on gün sonra hocam bulamadım dedi. Ben bir daha araştır dedim. Bende o kadar kuvvetli bir his var ki kesinlikle Ehl-i Beyt’ten bu insan, yani sıradan bir veli de değil. Hakikaten sonradan Emre Polat kaynağını buldu ve haklısın dedi.”

Hızır gibi yetiştik

Kurmay kadrosu ile birlikte programda “Ben çok iyi biliyorum ki biz Mustafa Kemal Atatürk’ü manen değerlendirmeye kalksak O’nun hayatında, bir Muhyiddin-i Arabî, bir Hacı Bektaş-ı Veli, bir Seyyid Burhaneddin hazretlerini göreceğiz. Atatürk böyle bir kişiliktir” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü.“Hoş Geldin Atatürk kitabından sonra şunu yaşadım ben; insanımızın tamamı liderinin Müslüman olmasını arzu ediyordu, istiyordu. Bunu duyduktan sonra hepsi kuş gibi uçmaya başladı. O Anıtkabir’e gidenleri bir seyredin hayret edersiniz. Milletimiz zaten dinsiz, kâfir Atatürk’ü kabul etmiyor, gönlünde iman sahibi olan Atatürk’e inanıyor, öyle bir lider kabul ediyordu. Yani bizim Atatürk’le ilgili söylediklerimizin tutulmasının temel esprisi budur. Yoksa iyi şeyler söyledik vesaire değil. O kalbindeki imanı ortaya koyduk, millet sarıldı aldı, olay budur. Yani Türk milleti liderinin Müslüman olduğunu birisinin anlatmasını bekliyordu… Biz de Hızır gibi önlerine düştük…”

Hoş Geldin Atatürk ismi alelade bir isim değil

Türkiye’de büyük ses getiren Hoş Geldin Atatürk kitabı ile ilgili önemli açıklamalar yapan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim kanaatim bu eseri herkes okusun Atatürk hakkında onun ilhamıyla çok şeyler öğreneceğine inanıyorum.”

Atatürk, İmam Ali’nin vekilidir

“Birisi kalktı, Atatürk’ü ilahlaştırdığımızı iddia etti. Bu kadar terbiyesizlik olur mu? Benim yaptığım, Allah’a en güzel kul olan Atatürk’ü anlatmaktır” diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Sen ilahlaştırdın onu. Atatürk kullukta çok üstün bir makama sahiptir. En doruk noktada iman ehli, ibadet ehli insanın adına Kutbü’l-Aktab denir. Kutbü’l-Aktab’ı kim söyledi O’na Abdülkerim Paşa. Kim bu Abdülkerim Paşa? Maneviyat ehli, Melamiye tarikatının şeyhi aynı zamanda. Böyle büyük bir asker Atatürk’ün üstadı. Yani Atatürk’ün mürşidi o. Bunu da kim tespit etti, yazdı biliyor musunuz? Yunan bir gazeteci araştırdı. Benim okuduğum kitaplarda hiç öyle bir şeye rastlamadım. Evet, onunla olan hukukundan bahsediyor ama onun mürşididir demiyor. Buna da ben tahaccüp ettim. Mustafa Kemal Paşa hazretleri Allah mekânını cennet eylesin Kutbü’l-Aktabtır. Velilerin en büyüğü demektir. Allah buna bu makamı nasip etti, sen kimsin ki bunu gizliyorsun. Ne adına gizliyorsun? Hangi millet adına konuşuyorsun? Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Sonra Atatürk bizzat kendini tarif ediyor diyor ki; ben meydan dedesi Kemalim. Araştırdım Alevi kaynaklarında meydan dedesi Kutbü’l-Aktab makamına sahip olana verilen isimdir. Hem Abdülkerim Paşa ona Kutbü’l-Aktab diyor, hem de kendisi itiraf ediyor. Simdi kalkıp da Atatürk’ü ilahlaştırıyor demenin manası nedir? Bu doğrudan inkâr. İşte belki de küfredecek korkuyor, saçma sapan cümlelerle güya bizi eleştiriyor.”
 “Size de söz veriyorum, Allah nasip ederse Mustafa Kemal’in manevi yönünü yazacak ve Türk milletinin atasının büyük bir evliya olduğunu ortaya koyacağız” diyen Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş; “Mustafa Kemal büyük bir evliyadır, İmam Ali’nin vekilidir anlaşıldı mı? Ben bunları duydukça ciddi bir heyecan yaşıyorum.”dedi.
Yeni Mesaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir